top of page

STARA PIEKARNIA | PIASECZNO 

pia18_s1.jpg

Zostaliśmy poproszeni o zaprojektowanie budynku usługowego na narożnikowej działce w południowej części Piaseczna, na której znajdowały się stare zabudowania dawnej piekarni. Projektowany obszar sąsiaduje z lokalnym parkiem, w którym, pomiędzy starymi dębami, skrywa się przeznaczona do rewitalizacji zabytkowa stacja kolejki wąskotorowej. Wspomniane dęby tworzą aleję otulającą naszą działkę od północnej strony.

pia18_s2.jpg

Podczas przystępowania do projektu na działce znajdowały się stare zabudowania ceglane dawnej piekarni. Z czasem popadły one w ruinę, a teren zarósł chaszczami. Naszym celem było przywrócenie życia zdegradowanej przestrzeni poprzez uzupełnienie jej nową funkcją. Zdecydowaliśmy się oprzeć koncepcję budynku na prostopadłościennej bryle, współgrającej z okolicznymi zabudowaniami. Działka otoczona jest z każdej strony zielenią wysoką, co postanowiliśmy wykorzystać przy dalszych rozważaniach nad formą budynku.

pia18_s3.jpg
pia18_s3.jpg

Zastanawiając się nad formą budynku, chcieliśmy nawiązać do istniejącej zabudowy dawnej piekarni, której ceglany charakter od wielu lat był charakterystycznym elementem okolicy. Ze względu na to, że nowe budynki z bezpośredniego sąsiedztwa zostały wykończone białym tynkiem, zdecydowaliśmy się na oddanie charakteru budownictwa ceglanego w mniej dosłowny sposób. Zaczęliśmy od układania pomieszczeń w budynku tak, jakbyśmy budowali ceglany słup. W efekcie lokale usługowe i biurowe oplatają rdzeń budynku w formie wątku ceglanego, tworząc jednocześnie zewnętrzną strukturę. Dzięki takiemu rozwiązaniu wszystkie pomieszczenia mają zapewnione stałe nasłonecznienie a użytkownicy wszystkich lokali mogą cieszyć się widokami na otaczającą ich zieleń.

pia18_s4.jpg

Elewacja budynku, podobnie jak układ pomieszczeń, odzwierciedla wątek muru ceglanego. Formę cegieł pełnią naprzemiennie ustawione moduły elewacyjne, sprawiające wrażenie elementów prefabrykowanych.

pia18_s5.jpg

Efektem jest budynek o prostej, zwartej formie, który swoim charakterem nawiązuje zarówno do okolicznej zabudowy, jak i ducha przeszłości. Stojąc wśród otaczającej zieleni, tworzy on przyjazną przestrzeń do pracy, z której poprzez naprzemiennie rozmieszczone przeszklenia tworzy kadry na stare dęby i lipy.

PIA18_kordiana.jpg
PIA18_INT_WIZ2_ps.jpg
bottom of page